Det är nu dags att påbörja förberedelserna inför Ung Pirats förbundskongress 2010. Den viktigaste delen av kongressen är våra kongressombud, vilket alla medlemmar i Ung Pirat har möjlighet att bli.
Kongressen äger rum den 26-28 mars 2010. Som kongressombud får du resan till och från Uppsala, boende samt mat betald av Ung Pirat. Under en helg bestämmer du tillsammans med 51 andra ombud vad Ung Pirat ska göra nästa år.
Vid fler än 51 anmälda ombud kommer en omröstning ske där medlemmarna i Ung Pirat röstar om vem som ska representera dem.
Vill du att en vän eller annan person inom förbundet ska bli ombud?
I så fall är du varmt välkommen att nominera denne till att bli ombud. För att nominera: posta personens förnamn, efternamn och lokalavdelning i den här tråden, alternativt skicka ett mail till simon.rosenqvist@piratpartiet.se. Vi behöver endast veta vilken lokalavdelning för att vi ska kunna identifiera personen i medlemsregistret, lokalavdelningarna har i sig inget inflytande på vem som väljs.
Vill du själv åka till Uppsala som ombud?
Nominera i så fall dig själv på samma sätt som ovan. Acceptera sedan din egen nominering här:
Kontakt:
Simon Rosenqvist, kongressombudsansvarig.
Mobil: 0709495029.
Mail: simon.rosenqvist@ungpirat.se
Har Du några andra frågor som rör kongressen eller att vara kongressombud. Tveka inte att höra av dig snarast!